Autodesk A360 – Cloudová správa výkresů?

Čím dál častějšími dotazy od uživatelů všech CADů včetně AutoCADu je jak efektivně sdílet data mezi více uživateli. Možností je samozřejmě několik a záleží jen na konkrétních potřebách uživatele, čemu dá přednost. Jednou z takových možností je i cloudové řešení od Autodesku s označením A360. Využít jej můžete pro sdílení dat v projektech v týmech lidí na větší vzdálenosti anebo jen jako efektivní prohlížeč spousty formátů. Pojďme si tedy ukázat co tato technologie konkrétně umí.


A360

a360badgeOznačení A360 nesou cloudové aplikace od společnosti Autodesk, které mají za cíl umožnit uživateli co nejjednodušší prohlížení, správu a sdílení dat mezi ostatními uživateli. Nástrojů k tomuto účelu je v tuto dobu od Autodesku poměrně dost, my si tady představíme tři hlavní aplikace. Aplikace A360 můžete využívat na téměř jakékoliv platformě. Umožňují vám tedy mít přístup k Vašim datům na počítači, mobilu nebo tabletu. Ať už jste v kanceláři nebo kdekoliv.

a360-zarizeni

Dělení aplikací A360

A360 Viewer

a360viewerProhlížeč A360 je tou nejzákladnější funkcí téměř všech cloudových aplikací Autodesk. Jak již název napovídá, jedná se o online prohlížecí nástroj, který umí načíst více než 50 různých CAD souborových formátů. A to téměř okamžitě. Zvládne tedy vše od základních 2D výkresů až po složité 3D sestavy a architektonické komplexní modely. Nepotřebujete na počítači žádný CAD, stačí jen webový prohlížeč.

Prohlídněte si, jak taková práce s prohlížečem vypadá. Následující model je zcela interaktivní.

A360 Drive

a360driveAutodesk A360 Drive je aplikací určenou pro ukládání dat na cloudové uložiště, odkud následně data můžete sdílet i s dalšími uživateli. Pokud tedy znáte aplikace typu Google Drive nebo Dropbox, tak se jedná o stejný princip, akorát s vylepšeními určenými přímo pro CAD data. Srovnání s necadovými uložišti naleznete v tabulce níže.

A360 Drive v sobě zahrnuje i prohlížeč A360 Viewer. To tedy znamená, že veškerá nahraná data můžete okamžitě prohlížet a rovnou i s kolegy připomínkovat. Zachovává také souborové verze, a pokud tedy zjistíte, že se potřebujete k některé vrátit, tak to není žádný problém.

A360 Team

a360teamCloudová aplikace A360 Team slouží pro správu projektů v týmu. K dispozici máte neomezený počet vytvořených projektů a 10GB dat na každého uživatele. Pro efektivní kooperaci můžete využít projektový kalendář, možnost vytváření vysvětlujících wiki stránek a rozšířenou správu přístupů k jednotlivým projektům a datům. Má v sobě samozřejmě integrován systém prohlížeče A360 Viewer a částečně i A360 Drive. Hlavním rozdílem ale je, že A360 Drive správa dat funguje na úrovni jednotlivých složek a souborů, zatímco A360 Team na celých projektech. Napojení na mobilní aplikaci a možnost tak prohlížení vašich dat odkudkoliv je v technologii A360 již samozřejmé. Stejně tak jako možnost revizí, okomentování a označování poznámek přímo v modelech a výkresech.


Podporované formáty v A360

Podporováno je již více než formátů a z toho více než 50 CADovských. To znamená obrovskou flexibilitu bez nutnosti využívat jakékoliv konvertory dat, jak tomu bylo dříve. Používejte a nahlížejte na data, která Vám přímo přijdou od vašich dodavatelů a spolupracovníků.

2D a 3D CAD formáty: 3DM, 3DS, ASM, CAM360, CATPART, CATPRODUCT, CGR, DAE, DLV3, DWF, DWFX, DWG, DWT, EXP, F3D, FBX, G, GBXML, IAM, IDW, IFC, IGE, IGES, IGS, IPT, JT, MODEL, NEU, NWC, NWD, OBJ, PRT, RVT, SAB, SAT, SESSION, SKP, SLDASM, SLDPRT, SMB, SMT, STE, STEP, STL, STLA, STLB, STP, WIRE, X_B ,X_T, XAS ,XPR

Mediální obsah: 3G2, 3GP, ASF, AVX, AVI, BMP, DIVX, DV, DVI, F4V, FLI, FLC, FLV, GIF, JPE, JPEG, JPG, MOV, MOVIE, MP4, MPE, MPG, MPEG, MPV2, OGG, PNG, PPM, QT, RM, TIF, TIFF, WEBM, WMV

Office formáty: CSV, DOC*, DOCM, DOCX*, DOT, DOTM, DOTX, ODP*, ODS*, ODT*, PDF, PS, POT, POTM, POTX ,PPT*, PPTX*, RTF, TXT, XLS*, XLSX*
*Office dokumenty, které lze i editovat pomocí „Editovat na ploše“

Aktualizování 19.4.2016, aktuální seznam naleznete na stránkách Autodesk.

 

Srovnání A360 s dalšími aplikacemi

ulozisteCloudová uložiště project-managementProject Managemet design-collaborationDesign Collaboration a360A360
Bezpečné Cloud uložiště        
Nástroje projektové spolupráce (kalendář, diskuze, wiki)         
Vestavěný 2D a 3D prohlížeč  
Měření, rozpady a práce s 2D a 3D modely       
Vlastnosti, detaily a reference modelu   
Vyhledávání v modelech     
Uživatelská a projektová administrace         
Správa přístupů         
Bezproblémová integrace s produkty Autodesk   
Okamžité revize a komunikace (chat)     
Integrace s Microsoft Office       
Integrace s dalšími cloud uložišti       
Neomezeně projektů       
Historie aktivit        
Označování v modelech       
Komentování pro konkrétní místo v designu   
Sdílení souborů s danými omezeními         
Mobilní aplikace: Offline přístup k datům       
Mobilní aplikace: Komentování a značení   
Mobilní aplikace: Prohlížení 2D a 3D souborů     
Mobilní aplikace: Sdílení modelů  
Počet podporovaných CAD souborů 0 3* 50 65+
*DWG, DWF, RVT
Matěj Škarka
Technický CAD konzultant programů Autodesk ve společnosti Adeon CZ se zaměřením na správu dat. Zaměřuji se především na PDM aplikace Autodesk Vault a BIM 360 platformu. Potkat se můžeme v Ostravské kanceláři Adeonu.