AutoCAD – Počet výskytů bloků ve výkresu

Pokud při instalaci „velkého“ AutoCADu nezapomenete v konfiguračních možnostech zatrhnout volbu „Express Tools“, objeví se vám později v prostředí menu karta Express Tools. Tato karta obsahuje celou řadu šikovných udělátek, které vydatně doplňují základní příkazy AutoCADu. Počet příkazů je nemalý – přes osmdesát. Ne všechny jsou ale součástí původního klasického ikonového menu nebo nabídky pásů karet.

Předmětem dnešního příspěvku bude příkaz BCOUNT, který je přesně tím, co je ukrytý a moc o něm vědět není. Může vám ale velmi pomoci se seznamem bloků ve výkresu a počtem jejich jednotlivých výskytů a to buď ve výběru nebo celém výkresu.

Na příkazový řádek napište BCOUNT.

Po zobrazení výzvy Select objects vyberte pomocí různých výběrových metod bloky, které chcete spočítat, nebo stisknutím klávesy Enter zobrazte všechny reference bloků v aktuálním výkresu. Výsledek se potom zobrazí v příkazovém okně.

Pro ty z vás, kteří by s tímto příkazem chtěli více experimentovat a není jim cizí programové rozhraní AutoCADu jazyk AutoLISP, najdou zdrojový kód souboru v případě standardního umístění instalace na cestě: „c:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2017\Express\count.lsp“.

TIP:

zkuste se podívat na příkaz BURST (explode attributes to text – rozloží bloky a převede hodnoty atributů na textové objekty). Pokud jste někdy potřebovali rozložit blok s atributy na entity tak, aby se zachovalo vyplnění atributů, třeba oblíbené razítko, trefili jste do černého. 🙂

Jiří Drahotuský
Technický CAD konzultant programů Autodesk se zaměřením na stavebnictví ve společnosti Adeon CZ. Zaměřuji se především na Autodesk Revit, Navisworks, AutoCAD a také na BIM implementace a konzultace. Potkat se můžeme v Ostravské kanceláři Adeonu.