AutoCAD 360 Mobile – Cloudový CAD editor

Cloudová aplikace AutoCAD 360 je jedním z dostupných nástrojů technologie A360. Jaké možnosti teda Autodesk nabízí pro práce s výkresy v cloudovém prostředí? Možností je hned několik. Od verze zdarma, která vám umožní výkresy alespoň prohlížet až po placené které toho umí trochu více. Podíváme se na to v našem dnešním článku.

   

Srovnání verzí

autocad-360-badge-128px-hdAutoCAD 360 Basic

Cloudová verze AutoCADu se dělí na 2 hlavní druhy. První z nich je „Basic“, který je zcela zdarma. Ale moc toho zrovna neumí. Níže na této stránce naleznete přesnou tabulku srovnání funkcí. Tato verze AutoCADu je převážně k online nahlížení a maximálně přeměření určitých vzdáleností. Hlavním omezením mimo nemožnost editace je i velikost souboru. Pro přihlášení do této aplikace vám stačí jen Autodesk ID, které dnes už má každý uživatel Autodesk produktů.

autocad-PRO-360-badge-128px-hdAutoCAD 360 Mobile premium

AutoCAD 360 Premium je oproti předešlé „Basic“ již placená (údaj viz níže). Částka je nicméně velmi malá a to od nějakých 84-99 Kč za den v době psaní tohoto článku. Placená verze vám nicméně umožní celou sadu potřebných funkcí. S ní můžete své výkresy již plně editovat a hlavně máte k dispozici mnohem více datového prostoru (25GB). Jednotlivé výkresy mohou mít také větší objem a to až 30MB (oproti 10MB ve free verzi). Podívejte se na online výkres vytvořený v AutoCADu 360.

Další Variantou PRO verze je i tzv. AutoCAD 360 Ultimate. Jedná se o nejvyšší cloudovou verzi. Umí v podstatě to samé co samotná verze Pro. K tomu ale ještě dostanete 100GB prostoru pro vaše data a až 40MB limit na jeden výkres. Cena je momentálně 2 000,- Kč za rok.

AutoCAD 360: Webová aplikace

Funkce AutoCAD 360 Mobile Premium

  • Mobilní: AutoCAD Pro je dostupný pro mobilní zařízení (včetně tabletů samozřejmě). A je pro tyto zařízení dokonce speciálně připravován. Práci s CADem si tak můžete vzít velmi jednoduše kamkoliv sebou.

  • Kreslení: Přesné kreslící nástroje s objektovým uchycením. Dotyková gesta přizpůsobená přesně pro CAD.

  • Editace: Jednoduše editujte tvary. Vyberte, posunujte, rotujte anebo měňte velikost daných objektů.

  • Měření: Pokročilé měřící nástroje s možností přidávání kót.

  • Pohledy: Zde vám pomůže přímá optimalizace pro dotyková (mobilní) zařízení. Pomocí různých dotyků můžete tak velmi snadno výkres natáčet, přibližovat a navigovat v něm. Prohlížení je tak rychlejší a jednodušší. Pro orientaci ve výkresu můžete také využít GPS nástrojů.

  • Poznámkování: Jednoduché komentování a poznámkování přímo ve výkresu. Přidávat můžete i několika úrovňové komentáře a fotografie.

  • Sdílení: Sdílejte svoje návrhy přímo a klidně i hned z mobilních zařízení nebo své výkresy ihned publikujte do PDF.

  • Uložistě: Svůj pracovní prostor můžete propojit i s externím cloudovým uložištěm a získat tak více možností pro ukládání svých dat. Využít můžete například Google Drive, OneDrive, Dropbox a další… Z těchto externích uložišť pak můžete rovnou otevírat a editovat své výkresy.

  • Offline: Díky mobilním aplikacím můžete se svými daty pracovat i offline. Veškeré změny se pak promítnou do online prostoru, jakmile budete opět připojeni.

AutoCAD 360 mobility

Porovnání verzí

AutoCAD360-basic

AutoCAD 360

AutoCAD360-pro

AutoCAD 360 Premium

AutoCAD360-pro-plus

AutoCAD 360 Ultimate

Velikost uložiště 5GB 25GB 100GB
Velikost jednotlivých souborů Max 10MB Max 30MB Max 40MB
Nahrávání a prohlížení výkresů
Nástroje pro měření
Nástroje GPS  
Extérní uložiště (Dropbox, Google Drive)
Sdílení dat
Přístup do komunity
Kreslící a editační nástroje
Správa vrstev
Vytváření nových výkresů
Nástroje kótování
Bloky
Objektové vlastnosti
Nástroje pro anotace
Přímá podpora Autodesk
Cena Zdarma Od 84,- Kč / měsíc* 167,- Kč / Měsíc*

* Ceny jsou uvedeny ze dne vydání článku z 27.4.2016

Video představení

Následující soubor je sice jen pro nahlížení, vytvořen byl ale kompletně v AutoCAD 360 Premium.

 

Ukázkový soubor

Následující soubor je pouze pro nahlížení, byl nicméně vytvořen právě v AutoCAD 360 Premium.

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant programů Autodesk ve společnosti Adeon CZ se zaměřením na správu dat. Zaměřuji se především na PDM aplikace Autodesk Vault a BIM 360 platformu. Potkat se můžeme v Ostravské kanceláři Adeonu.