DWF formát

DWF

Soubory DWF a DWFx (Design Web Format) je otevřený formát souborů vyvinutý firmou Autodesk. Jedná se především o prohlížecí formát. Umožňuje tedy efektivně komunikovat a distribuovat jak 2D tak i 3D návrhových a výkresových dat.

DWF soubory narozdíl od DWG formátu můžete prohlížet, odměřovat, připomínkovat nebo také tisknout. Jedná se totiž o výkresy a soubory, které obsahují všechny potřebné styly, měřítka a listy.

DWFx formát

Tato varianta souborů je založena na specifikaci postavené na XML (XML Paper Specification = XPS). Jedná se o novější formát než samotný DWF. Tyto DWFx soubory jsou obvykle datově větší při porovnání s klasickým DWF. Obvykle je používán pro přenos dat pro uživatele, kteří si z nějakého důvodu nemohou nainstalovat prohlížeč Autodesk Design Review. Pro prohlížení DWFx totiž prohlížeč nepotřebujete. Je totiž podporován přímo v operačním systému Windows (s .NET Framework 3.x) a lze jej tedy zobrazit přímo.

Pozor! Microsoft XPS aktuálně nepodporuje výkresy obsahující 3D obsah, heslem zabezpečený obsah, objektové vlastnosti anebo omezení obsahu.

DWF / DWFx výhody oproti PDF

  • PDF formát je samozřejmě také velice rozšířen a také se samozřejmě používá pro publikaci needitovatelných výkresových dat. Pokud však uvažujete jaký standard ve firmě zvolit, zvažte následující body.
  • PDF soubory mohou být prohlíženy na spoustě platformách a zařízeních a jsou podporovány ve spoustě prohlížecích a editačních nástrojích. Téměř každý má nainstalovaný Acrobat Reader, jehož free verze k prohlížení bohatě stačí.
  • PDF umí jak 2D tak i 3D návrhová výkresová a konstrukční data.
  • PDF výkresy mají jistá omezení v zobrazování struktury hladin, pohledů, vykreslování čar, TrueType text, barev. Podpora pro specifické CAD data je omezená.
  • DWF/DWFx byl speciálně navržen s vědomím procesu digitálního navrhování CAD dat.
  • V řadě CAD nástrojů je mnohem jednoduší publikovat do DWF než PDF.

Prohlížeče DFW

A360 Viewer

Autodesk Design Review

DWF 2D    
DWF 3D    
DWFx 2D    
DWFx 3D