Nastavení asociace výchozích programů ve Windows 10

V mnoha případech je potřeba mít naistalovány různé verze produktu Autodesk na vašem počítači a pak nastává problém otevírání souborů dwg, ipt…

Při poklepání myši na výkres (např.dwg) se nám většinou otevře ve verzi programu, kterou zrovna nepotřebujeme. V jiném případě se nám dwg otevírá v plně jiném programu než bychom chtěli.

Celý problém se týká takzvané asociace souboru s použitým programem.

Klikneme na tlačítko: Start -> Nastavení -> Aplikace -> Výchozí aplikace -> Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru.

Výchozí aplikace Windows

*poznámka: jelikož nastavení windows se s aktualizacemi různě mění, můžeme kliknout na tlačítko Start a napíšeme „výchozí aplikace“. Systém by nám měl vyhledat nastavení.

Vyhledáme požadovanou koncovku souboru např. dwg a kliknutím myši v pravé části sloupce vybereme aplikaci, která se přiřadí ke koncovce.

Výchozí aplikace windowsa podle typu souboru

Jedna z častých otázek zákazníků – po otevření výkresu dvojklikem myši se zobrazí prázdný výkres. Je možné nastavit správné otvírání výkresu?

V případě, že máte takto asociované soubory a po dvojkliku myší se vám otevře prázdný výkres, klikněte pravým tlačítkem myši na dwg soubor a zvolte vlastnosti tohoto souboru.

Klikněte na tlačítko Změnit a vyberte soubor s názvem AcLauncher

Tento soubor by se měl nacházet v této složce:

C:\Program Files\Common Files\Autodesk Shared\AcShellEx

DWG otevřít v programu

Michal Kocourek
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Mým hlavním zaměřením je především pomáhání klientům s implementací aplikace AutoCAD Plant 3D a také Revit a Advance Steel. Potkat se můžeme v Pardubické kanceláři Adeonu.