Nedílnou součástí práce je příprava výkresu pro tisk nebo digitální export. Proto tento článek bude zaměřen na prostor rozvržení. Použitý program je opět AutoCAD LT.

Jste-li v prostoru rozvržení, přibude na pásu karet karta Rozvržení. Rozvržení obsahuje vytvoření nového rozvržení nebo načtení rozvržení ze šablony. Vedlejší tlačítko Nastavení stránky slouží k vytvoření rozvržení tisku.

01_autocad_rozvrzeni

Pokud kliknete na tuto ikonu, zobrazí se vám seznam Nastavení stránky. Můžete si vytvořit vlastní nastavení stránky, případně ho upravit nebo importovat z jiného souboru.

02_autocad_rozvrzeni_nastaveni

Zvolíte-li vytvoření nového stylu, zobrazí se podobné okno jako u tisku (Vykreslení). Nastavíte si zde, na jakou tiskárnu se rozvržení s tímto nastavením pošle (Titulky A4 mohou být vytištěny na kancelářské tiskárně a velké formáty na plotru). To souvisí s nastavením papíru a vykreslovacích oblastí.

03_autocad_rozvrzeni_velikost_papiru

Je tu však v pravém horním rohu důležité zaškrtávací políčko, díky kterému se styl vykreslení projeví rovnou na rozvržení. Pro příklad, pokud zvolíte monochronní (černobílý) styl, budou veškeré objekty černé. Můžete si vytvořit i vlastní styl, pokud rozbalíte seznam stylů a vyberete poslední položku Nový. Levý sloupec obsahuje původní barvu. V pravém sloupci nastavíte, jak se čára a text budou vykreslovat.

04_autocad_rozvrzeni_tabulka_vykreslovani

Nastavení vykreslovací oblasti může být různé. My vám ukážeme náš způsob. Nejprve je nutné udělat si nebo vložit rohové razítko do rozvržení. Pro tento případ jsme zvolili velikost A3. V Nastavení stránky vyberete adekvátní tiskárnu a velikost papíru. Ze seznamu Výkresová oblast zvolíte možnost okno a kliknete na tlačítko vpravo. Vyberete vnější protilehlé rohy rohového razítka, abyste měli razítko ve středu papíru, zaškrtněte políčko Centrovat výkres. Hodnoty odsazení mohou ukazovat odlišná čísla v závislosti na potištitelné ploše vaší tiskárny. Nastavte si styl vykreslení a potvrďte.

Nyní již jen zbývá vložit výřezy modelové části. Hlavním prvkem této palety je Vložit pohled, kterým vyberte oblast z modelového rozvržení, která má být zobrazena ve výřezu. Vedlejšími tlačítky zvolíte tvar výřezu. Může se stát, že se do výřezu zobrazují objekty, které nechcete. Tvar výřezu můžete doladit příkazem Oříznout. Poslední příkaz uzamkne nebo odemkne vybraný výřez. Ikonu uzamknutí naleznete i na stavovém řádku. Na stavovém řádku naleznete také měřítko výřezu. Uzamknutí zabrání posunu objektů ve výřezu a měřítka. Posledním krokem je kontrola. Správná hladina a její nastavení (nevykreslovat), měřítko a styl vykreslení. Na náhledu vidíte, jak bude vytištěný výkres vypadat.

05_autocad_rozvrzeni_vyrez_modelove_casti

Pokud chcete výkres ve formátu PDF, preferujte export před tiskem do PDF. Při exportu si soubor nese data, jako jsou například hladiny a písma.

06_autocad_export_pdf

V Adeon CZ jsme tým profesionálů s více než 20 letou tradicí. Poskytujeme komplexní služby BIM implementací. Od prodeje CAD aplikací, přes školení, konzultace, nastavení standardů a komunikačního procesu, až po vytvoření BEP a BIM pilotní projekt.