Chcete-li výrazně ušetřit čas strávený nastavením každého nového DWG výkresu, začtěte používat šablony výkresů (template, .dwt). Šablony jsou velmi praktické a používají se pro udržení standardů a stylů v rámci celých firem nebo projektů.

Rozvržení na základě šablony bude mít vliv na nastavení stránky a na rozvržení výkresu včetně rohových razítek. Nelze importovat objekty v modelovém prostoru. Šablony by měly obsahovat nastavení těchto položek:

 • jednotky a styl měření
 • nastavení kreslení
 • hladiny a vlastnosti hladin
 • typy čar
 • měřítko typu čáry
 • styly kót
 • styly textu
 • rozvržení s výřezy a měřítky, objekty výkresového prostoru (rámečků a rohových razítek)
 • nastavení vykreslování a publikování
 • bloky
 • styly tabulek

Doporučujeme nastavit minimálně hladiny, styly textu a kót.

Při spuštění aplikace AutoCAD se standardně zobrazí karta Začít. Na této stránce naleznete cestu pro výběr Šablony. Nový výkres můžete začít z výchozího nastavení, nebo si vybrat ze vzorových šablon a nebo použít svoji předpřipravenou šablonu výkresu.

01_Autocad_sablony

Pro šablony výkresu se používá přípona .dwt, v principu je to ale formát .dwg. Jiný formát je zejména z důvodu, aby nedošlo k nechtěnému přepisu souboru. Importovat lze šablony také z jiného DWG souboru.

Postup pro ukládání nových šablon výkresu:

 1. Vymažte všechny objekty ve výkresu, které nechcete zachovat.
 2. Rozklikněte ikonu aplikace 16_AutoCAD_icon Uložit jako Šablona výkresu
 3. V dialogu Uložit výkres jako zadejte do textového pole Název souboru název šablony výkresu Uložit
 4. Před uložením se objeví dialog Možnosti šablony, kde lze doplnit popis, jednotky a zda chceme zapnout oznamování nových hladin. Pokud nastavíme Uložit všechny hladiny jako sjednocené, budou přicházet upozornění, když do výkresu vložíme novou hladinu, či sami vytvoříme. Klikněte na tlačítko OK. Nová šablona bude uložena ve složce template.

Pokud bysme nevěděli, kde je soubor šablony výkresu uložen, nemusí Vás to trápit, protože AutoCAD Vám tuto složku vždy při ukládání nabídne. Přesto Vám ukážeme cestu, jak se k němu dostanete:

Rozklikněte ikonu aplikace  Možnosti  záložka Soubory sekce Nastavení šablony Umístění souboru šablon

02_autocad_sablony_umisteni

Zde je postup, jak přednastavit konkrétní šablonu a přeskočit tak krok výběru šablony při každém otevření nového souboru:

Rozklikněte ikonu aplikace  Možnosti  záložka Soubory sekce Nastavení šablony

Výchozí název souboru šablony pro RNOVÝ  Vpravo pod volbou Procházet vyberu svoji standardní šablonu .dwt a potvrdím tlačítkem Otevřít. Dialog Možnosti potvrdím dále tlačítkem OK.

03_autocad_sablony_rnovy

Do již rozpracovaného výkresu můžete dodatečně vložit pouze šablonu rozvržení:

Pravým tlačítkem klikněte na kartu Model  Ze šablony… vybereme soubor šablony rozvržení  Open

Mezi rozvržení přibyla karta pojmenovaná podle nové šablony rozvržení.

V Adeon CZ jsme tým profesionálů s více než 20 letou tradicí. Poskytujeme komplexní služby BIM implementací. Od prodeje CAD aplikací, přes školení, konzultace, nastavení standardů a komunikačního procesu, až po vytvoření BEP a BIM pilotní projekt.