Starší verze Autodesk programů nefungují na Windows 10

Problém:

Nainstalovali jste Autodesk program (2017 a starší) na PC s Windows 10 a tento program vám buď nejede vůbec anebo velmi často padá bez zjevných důvodů. Nejčastější důvod je právě zmíněný OS Windows 10.

Zmáčkněte klávesovou kombinaci Windows+I a otevřete nastavení systému. Nyní se dostaňte do sekce System > About (dle obrázku níže). Zde si zkontrolujte zda náhodou nemáte nainstalovaný Windows 10 Creator Update (v1703).

Pokud máte nainstalovanou tuto verzi (1703 nebo novější), pak právě v tom je kámen úrazu.Tato verze Windowsů má totiž předinstalovaný .NET 4.7 a přesně tato verze knihovny je se staršími verzemi Autodesk produktů problematická. Bohužel není možné snížit verzi takto nainstalované knihovny .NET.

Autodesk program Win 10 problems

Řešení:

Windows 10 Creator Update (v1703) má již integrovanou knihovnu .NET 4.7. Proto je jediným řešením odinstalace této aktualizace – Jak vrátit a odinstalovat aktualizaci Windows 10 Creator Update. Jakmile update proběhne, máte celkem 10 dní na to, aby jste aktualizaci vrátili zpátky. Po té již vám nezbude nic jiného, než přeinstalovat celý operační systém a zablokovat aktualizaci Creator Update (viz link výše). Také můžete vyzkoušet obnovu operačního systému z vytvořené zálohy.

Pokud máte Creator Update již zakomponovaný v instalačním souboru, pak jej nelze nijak odinstalovat a jediným řešením je buď získat starší instalátor anebo aktualizovat verzi CADu.

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant programů Autodesk ve společnosti Adeon CZ se zaměřením na správu dat. Zaměřuji se především na PDM aplikace Autodesk Vault a BIM 360 platformu. Potkat se můžeme v Ostravské kanceláři Adeonu.