Nastavení klasického zobrazení

Ne každému vyhovuje nynější zobrazení prostředí produktu AutoCAD. Stále jsou mezi uživateli tací, kteří preferují takzvané klasické zobrazení. Tato eventualita je stále možná a ukážeme si postup, jak si nastavit klasické zobrazení.

Na panelu Rychlý přístup klikněte na ikonu šipky na pravé straně a klikněte na tlačítko Zobrazit panel nabídek.

01_autocad_klasicke_zobrazeni

V nabídce Nástroje -> Palety vypněte pás karet.

02_autocad_panely_nastroju

Nyní je plocha volná a můžete začít přidávat vaše oblíbené panely nástrojů. Veškerý seznam nástrojů naleznete v Nástrojích -> Panel nástrojů -> AutoCAD (nebo jiný zdroj)

03_autocad_nastaveni_klasickeho_panelu

Pokud vám nejde s Panely nástrojů pohybovat, pravděpodobně je poloha zamknutá. V nabídce Okno -> Zamknout polohu -> zrušte odškrtnutí u políček panelů nástrojů. Po dokončení přizpůsobení pracovního prostředí doporučujeme tato políčka opět zaškrtnout, tím zamezíte nechtěnému přesunutí nebo odstranění panelu.

04_autocad_zamknuty_panel

Pás karet

Nové rozvržení AutoCADu známe již nějaký čas a jednotlivým kartám se budeme věnovat příště. Ve zkratce se jedná o logicky uspořádané nástroje podle obsahu. Jednotlivé karty se skládají z panelů obsahujících nástroje a ovládací prvky.

05_autocad_pas_laret

Karty Model a Rozvržení

Na záložce Model se děje veškeré kreslení vašeho projektu, kótování, popisky. Oproti tomu na záložkách Rozvržení připravujete výkresovou dokumentaci. Zde si nastavíte velikost výkresu, razítko a pomocí výřezů rozmístíte části vašeho projektu.

06_autocad_karty_model_rozvrzeni

Stavový řádek

V pravé dolní části pracovní plochy naleznete stavový řádek. Nástroje v tomto panelu vám zjednoduší kreslení. Na následujících řádkách si probereme základní nástroje.

07_autocad_stavovy_radek

Přepínání prostředí

Toto tlačítko/ukazatel vám ukazuje, v jakém prostoru se nyní nacházíte a kliknutím na něj se přesunete do druhého prostředí. To můžete ocenit především, pokud jste ve výkresovém rozvržení, na kterém máte umístěný výřez modelového prostředí. Tímto tlačítkem se můžete jedním kliknutím do modelového prostředí ve výřezu dostat a druhým kliknutím zas ven.

Rastr a Kroky

Pokud byste chtěli používat rastrovou síť pro lepší vizualizaci vzdálenosti nebo ve spojení s nástrojem Kroky, tento nástroj vloží neviditelné body podle stanovených roztečí, ke kterým se při kreslení přichytáváte. Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu rastru se dostanete do nastavení, kde si můžete upravit rozteče u těchto nástrojů.

Orto a Polární trasování

Kreslíte-li především vodorovné nebo kolmé čáry, doporučujeme mít zapnuté ORTO (F8), který vám vždy udělá vodorovnou či kolmou čáru. Pokud budete chtít jiný úhel, stačí přidržet klávesu Shift. Podobným nástrojem je takzvané polární trasování. Oproti Orto u polárního trasování můžete zvolit i další úhly než jen kolmo nebo vodorovně.

Izometrické kreslení

Simuluje prostředí izometrického výkresu tím, že zarovná objekty podél izometrických os, kde úhel mezi jednotlivými osami je 120°.

Trasování

Trasování zobrazuje pomyslný průsečík již existují entity a entity vytvářené. Stačí při vytváření najet na koncový bod (lze zvolit i jiné body) existující entity a následně se zobrazí zelená přerušovaná čára do pomyslného průsečíku.

Uchopení

Jeden z nejdůležitějších nástrojů. Vždy přesně napojíte na existující objekt nebo z něj začnete. Využijete ho i například při kopírování/vkládání objektů, zarovnávání. Díku němu budete mít vždy zavřené objekty pro vyplnění šrafou nebo přechodem. Typy uchopení si můžete nastavit v Nastavení uchopení objektů. Zvolené body platí i pro předchozí příkaz Trasování.

Tloušťky čar

Jedním kliknutím vypnete nebo zapnete tloušťku čar ve vašem výkresu.

Měřítko

Drobnost, která dokáže odstranit pozdější potíže je práce v měřítku. Ujistěte se, že měřítko v modelovém měřítku je 1:1. Měřítka ve výkresovém prostoru se nastavují pro každý výřez zvlášť.

Přizpůsobení

Seznam veškerých příkazů, které si můžete přidat nebo odebrat do vašeho stavového řádku.

V Adeon CZ jsme tým profesionálů s více než 20 letou tradicí. Poskytujeme komplexní služby BIM implementací. Od prodeje CAD aplikací, přes školení, konzultace, nastavení standardů a komunikačního procesu, až po vytvoření BEP a BIM pilotní projekt.