Nastavení klasického zobrazení
Ne každému vyhovuje nynější zobrazení prostředí produktu AutoCAD. Stále jsou mezi uživateli tací, kteří preferují takzvané klasické zobrazení. Tato eventualita je stále možná a ukážeme si postup, jak si nastavit klasické zobrazení.
Na panelu Rychlý přístup klikněte na ikonu šipky na pravé straně a klikněte na tlačítko Zobrazit panel nabídek.
V nabídce Nástroje -> Palety vypněte pás karet.
Nyní je plocha volná a můžete začít přidávat vaše oblíbené panely nástrojů. Veškerý seznam nástrojů naleznete v Nástrojích -> Panel nástrojů -> AutoCAD (nebo jiný zdroj)
Pokud vám nejde s Panely nástrojů pohybovat, pravděpodobně je poloha zamknutá. V nabídce Okno -> Zamknout polohu -> zrušte odškrtnutí u políček panelů nástrojů. Po dokončení přizpůsobení pracovního prostředí doporučujeme tato políčka opět zaškrtnout, tím zamezíte nechtěnému přesunutí nebo odstranění panelu.
Pás karet
Nové rozvržení AutoCADu známe již nějaký čas a jednotlivým kartám se budeme věnovat příště. Ve zkratce se jedná o logicky uspořádané nástroje podle obsahu. Jednotlivé karty se skládají z panelů obsahujících nástroje a ovládací prvky.
Karty Model a Rozvržení
Na záložce Model se děje veškeré kreslení vašeho projektu, kótování, popisky. Oproti tomu na záložkách Rozvržení připravujete výkresovou dokumentaci. Zde si nastavíte velikost výkresu, razítko a pomocí výřezů rozmístíte části vašeho projektu.
Stavový řádek
V pravé dolní části pracovní plochy naleznete stavový řádek. Nástroje v tomto panelu vám zjednoduší kreslení. Na následujících řádkách si probereme základní nástroje.
Přepínání prostředí
Toto tlačítko/ukazatel vám ukazuje, v jakém prostoru se nyní nacházíte a kliknutím na něj se přesunete do druhého prostředí. To můžete ocenit především, pokud jste ve výkresovém rozvržení, na kterém máte umístěný výřez modelového prostředí. Tímto tlačítkem se můžete jedním kliknutím do modelového prostředí ve výřezu dostat a druhým kliknutím zas ven.
Rastr a Kroky
Pokud byste chtěli používat rastrovou síť pro lepší vizualizaci vzdálenosti nebo ve spojení s nástrojem Kroky, tento nástroj vloží neviditelné body podle stanovených roztečí, ke kterým se při kreslení přichytáváte. Kliknutím pravým tlačítkem na ikonu rastru se dostanete do nastavení, kde si můžete upravit rozteče u těchto nástrojů.
Orto a Polární trasování
Kreslíte-li především vodorovné nebo kolmé čáry, doporučujeme mít zapnuté ORTO (F8), který vám vždy udělá vodorovnou či kolmou čáru. Pokud budete chtít jiný úhel, stačí přidržet klávesu Shift. Podobným nástrojem je takzvané polární trasování. Oproti Orto u polárního trasování můžete zvolit i další úhly než jen kolmo nebo vodorovně.
Izometrické kreslení
Simuluje prostředí izometrického výkresu tím, že zarovná objekty podél izometrických os, kde úhel mezi jednotlivými osami je 120°.
Trasování
Trasování zobrazuje pomyslný průsečík již existují entity a entity vytvářené. Stačí při vytváření najet na koncový bod (lze zvolit i jiné body) existující entity a následně se zobrazí zelená přerušovaná čára do pomyslného průsečíku.
Uchopení
Jeden z nejdůležitějších nástrojů. Vždy přesně napojíte na existující objekt nebo z něj začnete. Využijete ho i například při kopírování/vkládání objektů, zarovnávání. Díku němu budete mít vždy zavřené objekty pro vyplnění šrafou nebo přechodem. Typy uchopení si můžete nastavit v Nastavení uchopení objektů. Zvolené body platí i pro předchozí příkaz Trasování.
Tloušťky čar
Jedním kliknutím vypnete nebo zapnete tloušťku čar ve vašem výkresu.
Měřítko
Drobnost, která dokáže odstranit pozdější potíže je práce v měřítku. Ujistěte se, že měřítko v modelovém měřítku je 1:1. Měřítka ve výkresovém prostoru se nastavují pro každý výřez zvlášť.
Přizpůsobení
Seznam veškerých příkazů, které si můžete přidat nebo odebrat do vašeho stavového řádku.